2013-10-27

Eterinių aliejų vartojimo būdai

    Eteriniai aliejai yra skirti vartoti išoriškai ir jų vartojimo būdų yra daug: vonia, veido ir kūno masažas, sauna, inhaliacija, karšti ir šalti kompresai, probleminės odos ir plaukų priežiūra, aromatinės lempos. Visi eteriniai aliejai naudojami tik praskiesti, nes jų koncentracija labai didelė. Aromatiniai aliejai vandenyje netirpsta, tačiau puikiai tirpsta kituose aliejuose. Eteriniai aliejai kai kuriems žmonėms, turintiems ypač jautrią odą, gali sukelti alergiją. Nors tai ir labai retai pasitaiko, tačiau dėl atsargumo rekomenduojama kelis lašus eterinio aliejaus sumaišyti su nedideliu kiekiu augalinio aliejaus ir padaryti odos testą: paruoštu aliejumi patepti odą riešo srityje. Jeigu per 12 val. neatsiras kokio nors alergijos požymio, aliejų galima drąsiai vartoti.
   Kiekvieno konkretaus eterinio aliejaus vartojimo paskirtis, būdai ir dozės yra nurodomos jų vartojimo instrukcijoje, pridėtoje prie aliejaus pakuotės. Atidžiai ją perskaitykite ir tiksliai laikykites tų nurodymų, tabiau būtina laikytis ir bendrųjų pagrindinių 10 saugos sveikatai reikalavimų:
1.    Nevartoti eterinių aliejų per os.
2.    Nevartoti neskiesto eterinio aliejaus.
3.    Eterinių aliejų, esančių kituose preparatuose, kiekis ribojamas iki 3-5%.
4.    Reikia žinoti, kad kai kuriems aliejams (citrusiniams, bergamočiu) būdingas fitotoksinis poveikis.
5.    Vaikams vartotini tik levandų, ramunėlių ar garais distiliuotų rožių eteriniai aliejai, ne daugiau kaip 1-2 lašai į 10 šaukštelių aliejaus.
6.    Eteriniai aliejai netirpsta vandenyje.
7.    Pirmą kartą vartojant eterinį aliejų, būtina atlikti to aliejaus toleravimo testą.
8.    Jei vartojant preparata su eteriniu aliejumi buvo sudirginta oda, ja reikia valyti ne vandeniu, o augaliniu ( kukurūzų, saulėgražų, sojų )aliejumi.
9.    Eteriniai aliejai turi būti laikomi sandariai uždarytuose flakonuose, saugoti nuo ugnies, vaikų ir naminių gyvūnų.
10. Jei pasireiskė alergija, sudirginimo reakcija, sustabdyti vartojimą ir ateityje nevartoti reakciją sukėlusio eterinio aliejaus.
VONIOS — maloniausia ir lengviausia procedura, be to, turinti dvigubą poveikį organizmui: greitas aliejų įsiskverbimas per odos poras ir kvėpavimas garais (inhaliacija). Galimos paprastos vonios, sėdimos vonios, taip pat rankų ar kojų vonios. Kadangi eteriniai aliejai vandenyje netirpūs, prieš pilant į vonią juos  reikia ištirpinti stiklinėje pieno, kefyro, jogurto ar grietinėlės, ar valgomajame šaukšte augalinio aliejaus, ar sumaišyti su trupučiu medaus.
     Eterinių aliejų negalima pilti į karštą vonią, nes jie greit išgaruos, geriausia vandens temperatūra yra 36- 37°C. Rekomenduojama išbūti vonioje 10-20 min. Eterinio aliejaus kiekis priklauso nuo konkretaus aliejaus ir gali būti nuo 6 iki 12 lašų. Prieš vonią reikia nusiprausti po dušu, aromatinėje vonioje jokie prausikliai nenaudotini, nes sumazina procedūros efektyvumą. Po vonios nereikia persipilti vandeniu, o tik lengvai nusišluostyti minkštu rankšluosčiu. Aromatinės vonios proceduras galima taikyti 2-3 kartus per savaitę.
   MASAŽAS eteriniais aliejais kaip ir vonia duoda dvigubą poveikį: pats masažas - daugelio ligų gydymo metodas ir - eterinio aliejaus įsiskverbimas į organizmą per odą. Turėdami rimtų sveikatos sutrikimų kreipkitės į profesionalų masažuotoją, o atpalaiduojamąjį masažą galite ir patys atlikti.
   Ant kūno visi eteriniai aliejai tepami tik atskiesti! Namų salygomis atliekant masažą kaip pagrindinį aliejų geriausiai naudoti kukurūzų, sojų ar alyvų aliejų. Į 20 gramų pagrindinio aliejaus dedama nuo 3 iki 9 lašų eterinio aliejaus pagal jo rūšį.
     INHALIACIJA - vienas iš seniausių efektyvus persišaldymo ligų gydymo metodas. Anksčiau inhaliacijoms buvo naudojami eukaliptų ir kenių aliejai, šiandien yra daug ir kitų eterinių aliejų gydant viršutinių kvėpavimo takų uždegimą, bronchitą, sinusitą, astmą, gripą ir kt. Į indą įpilama 1 litras karšto (bet ne verdančio) vandens įlašinama nuo 2 iki 5 lašų eterinio aliejaus (dozė priklauso nuo konkretaus eterinio aliejaus rūšies). Palenkti galvą ties indu, užsidengti rankšluosčiu, kad neliktu tarpo orui praeiti, užsimerkti ir kvėpuoti garais. Inhaliacijos procedūros trukmė 5-10 minučių. Galima daryti 30 sek. pertraukas, tuo laiku pakvėpuoti oru ir išsišnirpšti nosį. Ši procedūra tinka ir kaip valomoji veido priemonė.
    KOMPRESAI - šalti ir šildomieji. Šildomieji kompresai padeda sergant reumatu, artritu, skaudant dantį ar ausį. Šalti kompresai dedami esant minkštųjų audinių traumoms, sąnarių ar kitokiems pabrinkimams, sukeltiems uždegimo. Kompresams naudojamas didelis gabalas flanelės arba minkštas rankšluostis. Į 200-300 g vandens lašinama nuo 2 iki 8 lašų eterinio aliejaus (priklauso nuo konkretaus aliejaus). Audinys įmerkiamas i skystį, nuspaudžiamas ir uždedamas ant skaudamos vietos. Šildomasis kompresas padengiamas kompresiniu popieriu, šiltu audiniu ir užfiksuojamas tvarsčiu. Šildomojo kompreso trukmė - 2 valandos. Šaltas kompresas fiksuojamas tvarsčiu ir laikomas 10-20 minučių.
   AROMATINĖ LEMPA - tai žvake kaitinamas molinis, metalinis ar stiklinis indas, į kurį įpilamas vandens ir eterinio aliejaus mišinys. Garuojant aliejaus molėkulės išsisklaido ir aromatizuoja bei drėkina patalpų orą. Eterinio aiiejaus garai ne tik pašalina nemalonius kvapus (cigarečių, naminių gyvūnų) ir teigiamai veikia žmogaus psichoemocinę būklę, bet ir dezinfekuoja orą. Į 50-100 g vandens (priklauso nuo indo talpos) įlašinama 1-2 lašai eterinio aliejaus (5 m2 patalpų ploto).

Komentarų nėra: