Braškės
Braškėse yra 6-13,5 proc. angliavandenių, organinių rūgščių, rauginių medžiagų, fenolinių junginių. Be to jose yra vitaminų - C, B3, B9 ir mineralinių medžiagų - geležies, kobalto, molibdeno, mangano, vario, fluoro.Braškės stimuliuoja žarnyno ir tulžies pūslės veiklą. Šios uogos rekomenduojamos sergant širdies bei kraujagyslių, kepenų, inkstų ligomis, anemija, užkietėjus viduriams. Braškės pasižymi antimikrobinėmis savybėmis - naikina pneumokokus, stafilokokus ir steptokokus. Džiovintų braškių nuoviras skatina šlapimo išsiskyrimą. Braškėmis galima balinti dantis: įtrinti sutrintų uogų masę, truputį palaukti ir išvalyti dantis su pasta.
Žemuogės
Maždaug 32 proc. žemuogėse esančių lengvai pasisavinamų angliavandenių sudaro gliukozė, 7 proc. - sacharozė ir 61 proc. - fruktozė. Žemuogės stimuliuoja tulžies išsiskyrimą, kasos veiklą, normalizuoja žarnyno mikroflorą ir padeda iš jo pasišalinti puvimo produktams.Dėl savo cheminės sudėties, žemuogė nuo seno vadinama augalų pasaulio karaliene. Manoma kad kasdien nevalgius suvartojant bent po keltą šviežių žemuogių, per 2 - 3 metus galima visiškai išgydyti podagrą, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos, inkstų ir tulžies pūslės akmenligę, hipertenziją ir daugelį žarnyno ligų.
Įsisenėjus egzema gydoma žemuogių košele: jos uždedama ant tvarsčio ir aprišama.
Žemuogės gali sukelti alergines reakcijas - niežulį ir odos išbėrimus. Svarbiausia, kad to nepamirštų nėščios moterys ir mažus vaikus auginantys tėvai.
Liaudies medicinoje žemuogių lapų ir šakniastiebių antpilai ir nuovirai naudojami nuo kolitų, geltos, tuberkuliozės, šlapimtakių akmenligės, pabrinkimų, kraujavimų, skalavimui nuo anginos, persišaldžius.
KARPOS
- Prieš naktį ant karpų dedami šermukšnio uogų arba koncentruoto jų nuoviro kompresai.
- Keletą kartų per dieną karpos vilgomos šviežiomis kiaulpienių sultimis.
- Ant karpų kasdien dedami sutrintų česnakų, obuolių,arba bulvių kompresai. Gydimo kursas 3-5 savaitės.
- Karpas greitai pašalina reguliariai dedami kalankės lapų kompresai.
- Šviežios česnakų sultys sumaišomos su kiaulės taukais (1:1), ir tepamos karpos.
Kuo naudingi pomidorai
Australijos mokslininkai teigia, kad reguliariai valgant pomidorus, net gyvenant nepalankiomis sąlygomis galima sveikam sulaukti 90 metų.- 100 g pomidorų yra tik 22 kalorijos!
- 1 stiklinėje pomidorų sulčių yra visos paros vitaminų A ir C dozės, be to pomidoruose yra nemažai B grupės vitaminų ir vitamino PP.
- Kai kurių rūšių pomidoruose mokslininkai aptiko net 24 naudingus cheminius elementus. Šiose daržovėse yra daug geležies, vario, o ypač kalio druskų.
- Raudonos spalvos pomidoruose yra daug organinių rūgščių, cukraus, vitaminų, mineralų, pektinų. Geltonos ir oranžinės spalvų pomidoruose yra daug karotino.
- Pomidorų salotas reikia valgyti be duonos, nes kai kurios joje esančios medžiagos neutralizuoja daugelį pomidoruose esančių vertingų elementų ir neleidžia organizmui jų pasisavinti.
Svogūnai - sutrikus virškinimui
Specifinį kvapą svogūnams suteikiantys sieros junginiai skatina "gerąsias" žarnyno bakterijas kovoti su ligas sukeliančiais mikrobais. Svogūnuose esantis eterinis aliejus stimuliuoja skrandžio ir žarnyno liaukų veiklą. Maistas sparčiau virškinamas, greičiau pasisavinamas.Rūgštynės
Gydymui naudojami rūgštynių lapai, surinkti gegužės - liepos mėnesį. Senovės gydytojai rūgštynių šaknimis gydydavo kirmėlines ligas, vidurių užkietėjimą, o lapais stimuliuodavo virškinimą ir normalizuodavo menstruacijų ciklą.Rūgštynėse yra daug vitaminų, todėl jas rekomenduojama valgyti pavasarį, kai gali išsivystyti avitaminozė. Jokioje kitoje lapinėje daržovėje nėra tiek vitamino B1, kiek rūgštynėje. Rūgštynių lapai skatina tulžies išsiskyrimą, todėl jie rekomenduojami sergant cholecistitu ir kepenų ligomis. Šie lapai rekomenduojami sergant gastritu, kai sumažėjęs skrandžio sekreto rūgštingumas. Rūgštynių lapų antpilas vartojamas,kaip priešnuodis apsinuodijus maistu, viduriuojant. Jis rekomenduojamas ir sergant alergija (gerti ir vilgyti išberta odą). Šviežiais rūgštynių lapais gydomos pūlingos žaizdos.
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą